Laps on tige, kõikuva meeleoluga, vinguv ja tõrjuva hoiakuga. Ajab hulluks, tee mis tahad. See ei pruugi olla psühholoogiline probleem vaid seotud toiduga. Lapsed söövad liiga palju suhkrut.

Suhkur on ka näiliselt tervislikes toitudes.

Võibolla arvate, et annate lapsele vitamiine ja midagi tervislikku, kui pakute neile poes müüdavaid mahlasid, vitamiini vett, jogurtit. Puuvilja ampsud, spordijoogid jms. võivad sisaldada palju suhkrut. Ja muidugi ilmselged suhkru pommid on lutsukad ja muud kommid, küpsised jne.

Niisuguste vahepalade tulemusel tõuseb veresuhkur kiirelt taevasse, seejärel lülitub tööle insuliin ja surub veresuhkru alla tagasi. Nüüd on  väikesel printsil või printsessil tuju paha, kõht justkui jälle tühi, vaja uut vahepala.

Suhkur sekkub erinevate aju osade töösse ja takistab neurohormoonide loomist. Serotoniin ja dopamiin on hormoonid, mis rahustavad närvisüsteemi. Samuti peatab suhkur C-vitamiini imendumise. C-vitamiin on oluline, et luua aju tööks vajalikke hormoone. Suhkur kahandab ka tsingi, B1 vitamiini, kaaliumi ja magneesiumi imendumist. Need on kõik võtme vitamiinid ja mineraalid, mis rahustavad teie last ja hoiavad tema tervise korras.

Nii võib juhtuda, et väike inimene veedab päevast päeva pideva suhkrulaksu all ning on tegelikult toitainete vaeguses. Lapsed saavad kommi lasteaias, koolis, arsti juures, poes. Ema ja isa ostavad “midagi magusat”. Lisaks üldine süsivesikuterikas toitumine – hommikul kiire pudru, lõunaks plov mõnes õppeasutuses, õhtuks makaronid hakklihaga. Eriti dramaatiliseks läheb asi detsembris, kui pakutavat kommihulka on raske ära süüa.

Suhkrurikka toitumisega on teie laps hüperaktiivne, tal on tähelepanu probleemid, õppimisele on raske keskenduda, sest keha on täielikult erutusseisundis. Toitainete puudusest on ka tema areng piiratud.

Muidugi reageerivad lapsed erinevalt, mõni on tundlikum ja erutub kiiremini, mõni saab toitaineterikkamat toitu või liigub väga aktiivselt.

 

Lagunevad hambad

Hambaaugud on nohu järel teine kõige levinum “haigus”. Hambad on loodud olema hävinematud. Neis ei ole rakke, mis pidevalt uueneksid. Hambaid hävitab üks bakteri tüüp – Streptococcus mutans. Tarbides suhkrut ja teisi süsivesikuid, mis suudavad käärida, annab see hoogu kahjulike bakterite kasvuks suus.

 

Nendeks toiduaineteks on meie igapäevasel laual olevad leivad, saiad, pasta, riis, kartul, ülimagusad puuviljad ja kõik maiustused. Töödeldud teraviljad ning tärkliserikkaid toite käsitleb keha, kui suhkrut.

Suhkrut tarbides tekib hape, mis lahustab hamba emaili. Süües suhkruid ja teatud tüüpi süsivesikuid igapäevaselt annate süüa ka oma suus elavale soovimatule sõbrale, Streptococcus mutans.

Võiks arvata, et probleemi lahendus on lihtsalt hambaid pesta ja, kui pastas on floriidi, on kõik korras. Aga see alati ei toimi, auke tekib aina juurde.

 

 

On olemas selline seisund nagu fluoroos. Seda nimetatakse kosmeetiliseks probleemiks. Hambale tekivad eriti valged laigud. Lapse hammaste pesemisel liigse floriidi kasutamine võib hambaid nõrgendada, kaltsiumi omandamist hambas vähendada. Ja nii muutub terve hammas nõrgemaks. See on üldine ja levinud probleem.

 

Kehv silmanägemine

Kui veresuhkru tase jääb liiga kauaks kõrgeks kahjustab see veresooni, muudab neid ahtamaks. Kiiremini saavad pihta tillukesed veresooned. Ka need, mis asuvad silmades. Kõrge veresuhkru tase võib põhjustada silmaläätse paistetamist ja silamrõhu halba muutumist. Sellised muutused võivad areneda silmahaigusteks. Üldiselt on silmanägemise taandumine levinud diabeetikutel – haigus, mis võib olla suhkrurikka toitumise tulemus.

Aga mis siis teha?

Kui teil on laps, kel on probleeme hambaaukudega või ta on ärev, jälgige suhkru tarbimist.

Ja vestelge oma lapsega. Sageli piisab muude valikute pakkumisega ja enda heast eeskujust toitumisel.

Erinevad toitumisnõustajad panid kokku hulga retsepte, et muuta igapäevane toitumine lihtsaks ja tervislikuks. Isegi lapsed saavad ise toidu tegemisega juhiste abil hakkama.

 

Söö ennast terveks ja õpeta ka oma lastele, millest koosneb hea ja täisväärtuslik toit. Kiirematele on see tasuta.

Allikad

https://en.wikipedia.org/wiki/Streptococcus_mutans

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534248/

https://www.youtube.com/watch?v=zHq6VJ2Q7QU

https://www.essilorusa.com/newsroom/eating-too-much-sugar-why-your-vision-suffers

http://healthbar0099.blogspot.com/2012/07/poor-eyesight-in-children.html