Võibolla olete tähele pannud, et teinekord on tund aega peale lõunasööki kõht tühi.

Tekib soov näksida, aga teadmine, et alles ma ju sõin, ei luba uut toidukorda ette võtta. Käiku läheb magusam kohvi, saiake, ehk isegi õun vms.

Seda, milline toit ei tee kiirelt kõhtu tühjaks saab üsna hästi hinnata glükeemilise indeksi abil või ka glükeemilise koormust jälgides. Mõlemad näitajad tegelevad sama eesmärgiga. Keskendume praegu lihtsamale – glükeemiline indeks.

Glükeemiline indeks on number 0 kuni 100, kus 100 tähendab puhast glükoosi. See väärtus esindab veresuhkru tõusu taset kaks tundi peale toitumist. Toiduainete glükeemilise indeksi tase sõltub peamiselt selle süsivesikute hulgast ja nende kvaliteedist. Aga see sõltub ka valkude ja rasvade sisaldusest. Indeksi abil saab üldiselt otsustada, kas toit seedib kiiresti ning tõstab veresuhkru taseme kõrgeks või seedib pikema aja jooksul ning täiskõhu tunne püsib kauem.

Veresuhkru ja sellest tingitud insulliini taseme kiire tõus ja langus on teadupärast üldine põhjus, miks inimesed rasvuvad.

Toidul, mille glükeemiline indeks on
alla 55 peetakse madala indeksiga toiduks
55-69 keskmise indeksiga ja
70 ning rohkem, kõrge indeksiga toiduks.

Siin on mõned enamlevinud toiduained ja nende glükeemiline index.

Kartulipudru
Keedetud kartul
Arbuus
Friikartulid
Valge sai
Valge keedetud riis
Pruun keedetud riis

87
78
76
75
75
73
70

Rukkileib
Pannkoogid
Herkulapudru
Banaan

68
67
55
51

Tatar
Pasta
Täistera leib
Läätsed
Toores banaan
Tomat
Keedetud porgand
Lillkapsas
Roheline kurk

45
55
55
42
47
38
32
32
15

 

Üldiselt on köögiviljad madala glükeemilise indeksiga. Samuti liha ei anna tulemust süsivesikute mõõtmiseks mõeldud skaalal. Liha puhul tasub teada, et pikaajaliselt väga madala rasvasisaldusega liha tarbimine võib mõjuda sarnaselt süsivesikute rikkale toidule ning veresuhkru taset kergitada. Näiteks nahata kanarind, jäneseliha või “vegan” liha.

Nagu näete on enamikes lõunaks pakutavates toitudes suur süsivesikute osakaal (kartul, riis). Pikema täiskõhutunde saamiseks tasuks kartul ja riis asendada köögiviljadega.

Kui kõht püsib kaua täis tähendab, et ka veresuhkru tase on normis. Köögivilju ja salatieid süües mineraalainete ja vitamiinide tasakaal paraneb, väheneb kaal. Te ei pruugi enam olla vastuvõtlik külmetushaigustele. Positiivsete muutuste nimekiri on pikk.

Heatervis.ee retseptide juures saab jälgida retsepti süsivesikute osakaalu.

Teades, et päevas ei tasu süüa rohkem, kui 50g süsivesikuid saate lihtsalt jälgida, millised toidud on kasulikud.

Kui kannatate ülekaalu käes, teil on diabeet või eeldiabeet, siis on süsivesikute sisalduse jälgimine toidus eluliselt oluline. Madala glükeemilise indeksiga toitude tarbimine parandaks teie elukvaliteeti märgatavalt.

Jälgige heatervis.ee mitmekülgset retseptivalikut ning võite saada oma kaalu kontrolli alla ja tervise korda.

Artiklis toodud väited on üldised tõed. Iga inimene on erinev ja täpsema toitumise korraldamiseks tasuks pöörduda toitumisterapeudi poole.

heatervis.ee on keskendunud ainult tervislike retseptide valikule.

Hea mõte on süüa toitu, mis on ühel või teisel moel kasulik. Meie toitumissoovitused on koostanud Eesti toitumisnõustajad ja neid on lihtne igapäevaselt jälgida. Iga retsepti juures saad märkida sööjate arvu oma pereliikmete järgi, luua ostukorvi ning jälgida toitaineid.

Kiirematele on süsteemi kasutamine tasuta!

Vaata ka

https://en.wikipedia.org/wiki/Glycemic_index

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/glycemic-index-and-glycemic-load-for-100-foods

https://www.glycemicedge.com/glycemic-index-chart/glycemic-index-of-bread/

https://www.livestrong.com/article/322596-the-glycemic-index-of-pasta/

https://en.wikipedia.org/wiki/Protein_poisoning