Nad imenduvad kiiresti ja tõstavad veresuhkru taseme kõrgele. Kõhunääre eritab selle peale insuliini. See on hormoon, mis aitab tasakaalustada veres oleva suhkru kogust ja viib selle rakkudesse. Sinu lihaste-, rasva- ja maksarakud suudavad vastu võtta ainult teatud koguse glükoosi. Ülejäänud muudetakse rasvaks. Peagi tundub kõht jälle tühi ja tekib isu saiakese, küpsise või magusa puuvilja järele. Jälle veresuhkur kiirelt üles ja siis peagi alla.

Süües toitusid, mis ei muuda veresuhkru taset kiiresti, püsib täiskõhu tunne kauem ja tarbid päeva lõikes vähem kaloreid. Söögivahelistel aegadel kasutab keha talletunud rasvasid veresuhkru taseme normis hoidmiseks.

Ka üsna tervislik toitumine, mis sisaldab sageli kartulit, riisi, küpsetisi, magusaid puuvilju või alkoholi tõstab insuliini taseme veres kõrgele. Kõige silmaga nähtavam tulemus sellise toitumise juures on aasta aastalt suurenev kaal. Vajamineva koguse süsivesikuid saab ka toiduainetest, mis insuliini taset niivõrd kiirelt ei mõjuta. Muide ka suured kogused liha tõstavad insuliini taseme kõrgele.

Söö vähem suhkruid ja teraviljatooteid ning rohkem köögivilju ja marju. Toitumisnõustajate poolt koostatud retseptid leiad siit.

Kui asi päris hulluks lasta, mis siis juhtub?

Suurte insuliini koguste tõttu tekib rakkudel insuliini resistentsus, mille tulemusel toodab kõhunääre veelgi rohkem insuliini. Kuni kõhunääre suudab toota piisavalt insuliini püsib sinu veresuhkur normis. Eeldiabeet tekib, kui veresuhkru tase kerkib normaalsest kõrgemale. Rakud ei lase insuliinil oma tööd teha või kõhunääre ei jaksa enam piisaval määral insuliini toota. Näiteks ameeriklastel on iga kolmas eeldiabeetik. Eestis asi muidugi nii hull ei ole.

90% juhtudest on selline tulemus kinni ainult toitumimises.

Siinkohal ei kutsu me üles mingit imedieeti pidama. Hoopis vastupidi, tule tee maitsvaid toite ning muuda oma elu mitmekesisemaks ja tervislikumaks.

Tee ise süüa, ära kasuta poolfabrikaate

Ainult nii saad kontrollida, et toit, mida suhu paned on värske ja kasulik. Ka näiteks hakkliha, toimatipasta jms. on lihtne ise teha. Samuti jäätised. Nisujahu asemel kasuta pähklijahusid – mandli või kookose jahu.

Meie valikus on retsepte väga erineva ajakuluga. Keskmiselt võtab toidu tegemine 25 minutit. Selle ajaga ei jõua käia väljas söömas. Ise tehes saad kindlalt maitseelamuse.

Esimesele 1000’le on toitumisplatvormi kasutamine igavesti tasuta.

Vaata ka

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/prediabetes-insulin-resistance

https://www.diabetes.org/diabetes-risk/prevention/high-blood-sugar

https://www.webmd.com/diabetes/glucose-diabetes#1