Kui uurida, milliste tervislike seisunditega vaevlevatel inimestel on Covid viiruse läbipõdemine kõige raskekujulisem, siis selgub, et sageli on need seotud toitumisega – diabeet, ülekaalulisus, maksahaigused, neeruhaigused, erinevad põletikud.

Meie keha seedib toidu glükoosiks ehk veresuhkruks. Mõned toidud muutuvad gükoosiks kiiremini, kui teised. Mida rohkem suhkrut, seda magusam elu on ka viirustel!

Kõrgem glükoositase rakus soodustas katsel A-gripi genoomi vabanemist tsütoplasmasse, raku sisemisse vesisesse keskkonda (allikas). Viirused tunnevad ennast suurepäraselt sagedase rafineeritud süsivesikute, küllastunud rasvade ja toitainete vaese toidu söömisel nagu näiteks pasta-, riisi-, kartulitoidud, küpsetised, magustoidud, alkohol.

Toitainete poolest rikkalik toitumine aitab vähendada haigestumise riski.

Olulised komponendid immuunsüsteemi tugevdamisel on vitamiinid C, D, E ja mikroelemendid näiteks tsink, kaalium, magneesium jms.

Kui sul tekib küsimusi seoses toitumise ja tervise tugevdamisega, kirjuta julgelt paremal all nurgas sinisest mummust avanevasse vestlusaknasse.

C-vitamiin

Lehtkapsas
Broccoli
Paprikad
Maguskartul
Marjad
Tomatid

Rohkem, kui sageli leiad kõik need toiduained meie lõuna- või õhtusöökidest ja marjad hommikusöökidest.

D-vitamiin

D-vitamiini leidub looduslikult väga vähestes toitudes. Seda toodab ka keha ise, kui päikesevalgusest tulenevad ultraviolettkiired jõuavad nahani ja käivitavad D-vitamiini sünteesi. Külmetushaiguseid esineb kõige rohkem sügisel ja talvel, sest siis on vähe päikesevalgust.
D-vitamiini on vaieldamatult tähtis luude tervisele ja immuunsüsteemi tugevdamiseks.

Lõhe
Heeringas ja sardiinid
Kalamaksa õli
Tuunikala konservid
Kanamuna
D-vitamiini tase munakollases sõltub kana päikese käes viibimisest ja kanasööda D-vitamiini sisaldusest. Sama sööda korral annavad päikesevalguses väljas ringi liikuvad karjamaade kasvatatud kanad mune, mille tase on 3–4 korda kõrgem. Eestis müüdavad munad on tähistatud ning selle abil on lihtne valida paremaid mune. Loe munade pakendite sees olevat märgistust ja jälgi munade tähistusi.

Seened
Seened on ainus naturaalne taimne D-vitamiini allikas.

Eriti lõhe ja munad on sagedased esindajad Heatervis.ee toidulaual

Tsink

European Journal of Immunology andmetel vajab inimkeha T-lümfotsüütide (T-rakud) aktiveerimiseks tsinki.
T-rakud on kõvad võitlejad ja astuvad südikalt vastu viirustele või vähirakkudele. Nad aitavad ka kontrollida immuunrektsioone.

Tsingi puudus võib tõsiselt kahjustada immuunsussüsteemi talitlust.

Tsingirikkad toiduained

Liha
Koorikloomad
Kaunviljad
Sisaldavad 100g kohta 12% tsinki, aga sisaldavad ka fütaate. Need ained pärsivad tsingi ja teiste mineraalide imendumist. See tähendab, et kaunviljadest saadav tsink ei imendu nii hästi kui loomsetest toodetest pärit tsink.

Seemned
Pähklid

Siin on vaid pealiskaudne loetelu immuunsüsteemi tugevdavatest toiduainetest.

Süües igapäevaselt mitmekülgset, naturaalset toitu on võimalik muuta oma immuunsüsteem tugevaks ning olla viirustele raskem vastane.

Kahjuks jääb aja jooksul oma fantaasia toidu valikul aina ühekülgsemaks ja lihtsamaks. Ikka on vaja uut inspiratsiooni tervisliku toidu osas. Heatervis.ee toitumiskeskkond keskendub ainult toidule, mis on ühel või teisel moel otseselt kasulik ja toitumisnõustajate poolt koostatud. Nii langeb kaal, kaovad naha ja liigesteprobleemid ning toit aitab ka haiguste osas vastupidavam olla.

Kõikide vajalike toitainete jälgimine igapäevaselt võib osutuda keeruliseks. Seepärast panime kokku keskkonna, mis aitab seda teha.

Registreerudes saad

  • arvutada toiduportsionid oma kehamõõtude alusel, või kasvõi külaliste arvu järgi,
  • teha toidukogused arvestades ka pereliikmetega,
  • koostada ostukorvi,
  • muuta portsioni suurust treening- ja puhkepäeva järgi,
  • jälgida kõikvõimalikke toitaineid, kaasaarvatud eelpool loetletud vitamiinid ja mineraalid.
  • pidada toitumispäevikut jne.

Toitu tervislikult, nii aitad endal ja teistel vähendada haigestumise riski.
Me ei küsi tasu, hakka aga julgelt peale!