Mis on suhkur

Suhkrut lisatakse kõikmõeldavatesse toodetesse. Aga ka ise süüa tehes tasub jälgida, kui kõrge on tooraine glükeemiline indeks, mille järgi hinnatakse toitaine seedimise kiirust. Seega käsitleme suhkrusõltuvust toetavate toiduainetena teravilja, tärklise jahu ja suhkrutooteid. Neist levinumad on kartul ja riis ning nende jahud. Ka pasta või muud teraviljatooted.

Mis on nn. suhkrusõltuvus?

See on igatsus mingi ampsu järele või “äkki läheks võtaks veel ühe tassi suhkruga kohvi.” See on tund pärast lõunat tühi kõht. See on “midagi maitsvat” – magusad saiakesed, küpsised, kommid jms. Vastik näljatunne, aga teinekord ka paistes silmaalused, punnis kõht, naha, liigeste, hammaste probleemid, kasvav kehakaal, ärritunud olek, norskamine jne.

Kas usud, et on olemas ka teistsugune seisund.

Sööd kell 8 hommikust ning sul ei teki mõtetki enne kell 13 või 14 midagi süüa või näksida. Peale lõunat kestad ilma pingutamata 7 või 8ni. Enne söömist pole justkui eriti näljanegi. Kehakaal on püsivas languses, juuksed läigivad. Oled heatujuline ja energiline.

Suhkrusõltlase elu on magus, aga viib probleemideni tervisega kõige erinevamates aspektides.

Mida teha, et valida hea tervis?

Protsess on lihtne, nõuab tillukest pingutust ja muutust toiduvalikutes. Allolevad nõuanded on üldised, mida saab kohe kasutada. Tasub siiski mõista, et inimesed on erinevad ning seetõttu oleks mõistlik konsulteerida toitumisnõustajaga parima tulemuse saamiseks. Allolev jutt on arvamus, sageli toitumiskavades leitav lähenemine kaaluvähendamiseks. Annab tulemust, kuid me ei saa võtta vastutust, et see kõigile sobib. Suhkrusõltuvusest vabanemine on karmim lähenemine, kui keskmine tervislik toitumine ning seetõttu ei saa soovitada mõningaid muidu tervislikke toiduaineid.

1. Teadvusta

  • Kas sinu päevane toitumine koosneb sagedatest ampsudest, enamasti magusatest või ka magusatest jookidest?
  • Kas hommikusöök sisaldab teraviljadest pudru, võileiba, banaaniga smuuti, pannkooki võibolla hommikuhelbed?
  • Lõunaks kartuli, riisi või pastaroog. Äkki pitsa või soolane pannkook?
  • Õhtuks umbes sama nagu lõunaks.
  • Kas jood päevas mitu tassi suhkruga kohvi, teed või muid magusaid jooke?
  • Kas sööd vahepaladeks magusaid puuvilju?

Kui üks või mitu neist nüanssidest on tõsi võid kannatada suhkrust tekitatud ebamugavuste käes, võid olla suhkrusõltlane.

2. Valmista ennast ette.

Küsi endalt, kas oled valmis veidi pingutama,vajad elustiilis ja toitumises muutust. Põhjuseks võivad olla kehakaal, mõni terviseprobleem või fitness sõltlasest elukaaslane.

 

 

Suhkur ehk süsivesik on vajalik lihastele kiire energia andmiseks. No umbes selleks, kui tead, et pead lähema poole tunni jooksul dinosauruse eest põgenema. Süsivesikuid ehk glükoosi ei mahu lihastesse kuigi palju. Keha suudab vajaliku koguse süsivesikuid toota ka muudest allikatest ja seda pole keha toimimiseks vaja eraldi tarbida.

3. Haara härjal sarvist.

Pead selleks ennast umbes nädalaks kokku võtma. Pidev näljatunne tekib kiirelt seedivate toitude ja jookide tarbimisest. Seega peaksid sööma toiduaineid, mis nii kiirelt ei seedi. Samuti vitamiinide ja mineraalaineterikkaid toitusid. Unusta poolfabrikaadid ja söö ehtsat toitu.

Siinkohal peaks tooma näiteid toiduainetest, mida süüa tasub. Aga see maailm on nii rikkalik, et kui tahta jääda mõistliku tekstipikkuse piiridesse saaksid näited olla äärmiselt pealiskaudsed. Mõned lihtsad ideed siiski.

 

Söö hommikul muna, kala, liha, avokaadosid, seemneid, pähkleid, marju, juustusid. Väldi putru, leiba, saia ja muid teravilja tooteid, suhkrut kohvi sees.

Lõunal söö kindlasti suur peotäis rohelist salatit, kurki tomatit, paprikat ja kõike värsket, mis kätte saad. See on oluline erinevate vitamiinide ja mineraalide jaoks, mis hoiab immuunsüsteemi tugeva ja toitainete omastamise korras. Sinna juurde sobiv rasvane valguallikas. Väldi kartulit, riisi, pastat, tatart ja muid teraviljasid. Siinkohal tasuks mainida, et suures koguses väherasvase liha söömine toimib kehale sarnaselt suhkrurikkale toidule. See kehtib ka valgu derivaatide osas – vegan liha.

Õhtul söö nagu lõunal, aga suurenda salati ja vähenda liha osa. Võid keskenduda ka ainult salatile, mis sisaldab rohkelt erinevaid seemneid.

Söö mitmekülgselt. Kõikidel söögikordadel söö kindlasti kõht korralikult lõpuni täis. Nii toitudes vähendad näksimise vajadust. Insuliin ei kerki enam kõrgele. Tunned ennast söögikordade vahel mugavalt ja ei soovi magusaid vahepalasid.

Need pealiskaudsed soovitused enamasti elu lihtsamaks ei tee. Vaja oleks täpsemaid retsepte. Leiad tasuta häid retsepte erinevatelt toitumisnõustajatelt aadressil heatervis.ee.

Harrasta tervisesporti, tee võimalusel iga päev kuni tund aega korraga trenni, mine trenni enne söömist. Vii pulss vähemalt pooleks tunniks üle 120 löögi minutis. Kiire liikumise tulemusel veresuhkur tõuseb ning näljatunnet ei teki. Samas saab keha võimaluse kasutada energia saamiseks talletatud rasvasid. See kehtib, kui treening kestab kauem, kui pool tundi, kui lihastesse talletatud glükoosivarud lõppema hakkavad. See on üldine nõuanne ja siinkohal tasuks jälgida oma keha, kas selline lähenemine sobib.

Väldi stressi. Isegi, kui toitud õigesti, kuid elu nõuab pinges olekut, ei pruugi tervislikkusest kasu olla.

4. Naudi protsessi.

Esimesed 4 päeva võivad olla rasked. Keha peab harjuma vähema suhkruga, kõhubakterid teistsuguse toiduga. Seejärel läheb lihtsamaks ning umbes nädala pärast hakkad jõudma staadiumisse, kus isud hakkavad vähenema. Lõplik harjumine võib võtta kauemgi. Ja hakkab juhtuma huvitavaid asju. Juba mõnda aega on kaal languses. Alguses vee arvelt, mida keha suhkrurikka toiduga kinni hoidis. Kui see lahkub, väheneb paistetus, suureneb sooritusvõime. Seejärel hakkab kaduma rasv. Vahepeal võib tekkida kaalulanguses seisak. Aga kindel on , et jätkates sarnast toitumist hakkab kaal peagi taas langema. Sõltub veidi sellest, millises seisundis alustad.

5. Uus seisund.

Sa ei vaja enam püsivat suhkrulaksu igapäevaseks toimimiseks. Oled tulemustega juba harjunud. Isud on kadunud, oled paremas füüsilises vormis. Külmetushaigused ei hakka enam nii kergelt külge. Oled õppinnud, kuidas erinevad toiduained kehale mõjuvad ning, kuidas peaksid toituma. Saad olla selles osas kogemuse jagajaks ja toeks teistele, kes sarnast teed peavad ette võtma. Samuti pole sulle probleemiks aeg ajalt ette sattuvad sünnipäevad või muud suhkruorgiad. Tulemuseks on küll korraks vee arvelt suurenev kehakaal, aga see kaob jätkates juba harjumuseks saanud toitumisega.

heatervis.ee on keskendunud ainult tervislike retseptide valikule.

Hea mõte on süüa toitu, mis on ühel või teisel moel kasulik. Meie toitumissoovitused on koostanud Eesti toitumisnõustajad ja neid on lihtne igapäevaselt jälgida. Iga retsepti juures saad märkida sööjate arvu oma pereliikmete järgi, luua ostukorvi ning jälgida toitaineid.

 

Söö ennast terveks ja saledaks. Kiirematele on retseptidevalik tasuta!

Vaata ka…
https://www.liverdoctor.com/7-ways-to-reduce-excess-fluid-retention-and-look-less-bloated/
https://www.youtube.com/watch?v=uDbDq74jFW0
https://www.youtube.com/watch?v=NMt3H2CbTg4